Šešios Kalėdų spalvos iš šešių žemynų

Vilniaus universiteto choras „Pro musica“ (vad. Rasa Gelgotienė) dalyvavo JAV Silicio slėnio choro „Schola Cantorum“ (vad. Buddy James) iškilmingame virtualiame Kalėdiniame koncerte, kuris gruodžio 27 d. buvo tiesiogiai transliuojamas YouTube platformoje.


Siaučiant pandemijai ir chorams negalint savo veiklos vykdyti įprastai, „Schola Around the World“ pavadintas projektas, virtualiai sujungė ilgamečius „Pro musica“ bičiulius – JAV Silicio slėnio chorą „Schola Cantorum“ – su kitais chorais visame pasaulyje. Koncerte skamba kalėdinės giesmės iš įvairiausių ir tolimiausių pasaulio kampelių, jame dainuoja chorai, atstovaujantys visiems žemynams – Europai, Šiaurės ir Pietų Amerikai, Australijai, Azijai ir Afrikai.


Amerikiečių sumanymas ypatingas tuo, kad patys Silicio slėnio choro dalyviai kiekvieno dalyvių choro šalies giesmę virtualiai atlieka kartu su to choro nariais. Taip pat itin džiugu, kad choras „Pro musica“ jame atstovauja Europos žemynui ir lietuvių giesmei čia skirta labai garbinga vieta – VU dainininkai pradeda koncertą.


Visi kolektyvai giedojo savo šalių tradicines Kalėdų, Naujųjų metų giesmes. VU chorų meno vadovė ir dirigentė R. Gelgotienė šiam nuotoliniam renginiui pasiūlė vieną iš lietuvių klasiko Juozo Naujalio kalėdinių giesmių „Sveikas, Jėzau gimusis“. Šiame koncerte siekiama klausytojus ne tik supažindinti su labai skirtingų šalių giesmėmis, bet ir pristatyti itin įvairias Kalėdų tradicijas skirtinguose Žemės kampeliuose. Chorai savo šalies švenčių papročius pristato trumpuose filmukuose, tad žiūrovai turi progą patyrinėti skirtingas pasaulio kultūras ir susipažinti su tolimų šalių vaizdais ir kalėdiniais patiekalais.


Koncerto pabaigoje visi projekte dalyvaujantys chorai bei organizatoriai, susibūrę į didelį virtualų kolektyvą, atlieka pasaulyje labai gerai žinomą giesmę, be kurios tiesiog neįsivaizduojamos Kalėdos – Franzo Gruberio „Silent Night“ (orig. vok. „Stille Nacht“, liet. „Tyli naktis“).


Apie šį nuotolinį koncertą kalbėdama VU chorų vadovė Rasa Gelgotienė sakė, jog įspūdinga matyti tokį didelį pasaulį taip suvienytą chorinės giesmės. Ji pabrėžė, kad toks bendradarbiavimas išties įkvepia. „Mano kolegos savo rankos mostais man tokie artimi, o dainuojančių choristų veidai tokie jaudinantys ir tokie panašūs, jog rodos, jie galėtų dainuoti bet kuriame chore…“, – teigė ji.


Apibendrindama dirigentė paminėjo: „Tokie projektai daugiau nei tik muzika. Tai mintis apie viso pasaulio žmonių giminystę, bendrumą, artimumą vienų kitiems. Jie neša taiką Žemėje“. Projekto „Schola Around the World“ sumanytojas B. Jamesas – Silicio slėnio choro meno vadovas ir chorinės muzikos profesorius Kalifornijos valstijos universitete. 2007 m. jis su San Francisko universiteto choru svečiavosi Lietuvoje, kur kartu su „Pro musica“ parengė amerikietiškos chorinės muzikos programą. Vėliau pagal tą patį mainų projektą ir „Pro musica“ svečiavosi San Franciske, kur meno vadovė R. Gelgotiene su miesto universiteto choru parengė lietuviškos chorinės muzikos programą ir dirigavo W. A. Mozarto „Requiem“.


Prie VU chorų pasirodymo prisijungė ir VU vargonininkas dr. Vidas Pinkevičius – aktyvus vargonų muzikos propaguotojas, vargonavimo paslapčių tinklaraščio, tinklalaidės ir mokymo svetainės, skirtos tūkstančiams vargonininkų iš 89 šalių, kūrėjas, VU vargonų studijos „Unda Maris“ meno vadovas.

Šiame globaliame koncerte dalyvavo šešiems žemynams bei šalims atstovaujantys chorai: „Schola Cantorum“ iš Silicio slėnio JAV, „Schola Cantorum Akto“ iš Kongo Demokratinės Resupublikos, „Coro Normalista de Puebla“ iš Meksikos, VU mišrus choras „Pro musica“ iš Lietuvos, „Asan Civic Choir“ iš Pietų Korėjos ir „Coral Cantares“ iš Brazilijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *