Spalio 18 d. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje išvysime pirmąjį alternatyvios operos laboratorijoje „Operos genomas“ gimusį spektaklį „Planeta Deluxe“. Tokiu pavadinimu TikTok operą žiūrovams pristatys režisierė ir libreto autorė Greta Štiormer, choreografas Denisas Kolomyckis, vaizdo menininkė Aistė Marija Stankevičiūtė ir net aštuoni jaunosios kartos kompozitoriai.
LNOBT ir prodiuserinės kompanijos „Operomanija“ inicijuotas projektas „Operos genomas“ skatina naujų kūrybinių koncepcijų atsiradimą. Iš daugiau nei trijų dešimčių atrankai pateiktų idėjų buvo pasirinktos penkios kompozitorių, dramaturgų, režisierių, scenografų ir kitų profesijų menininkų komandos, toliau realizuojančios savo sumanymus. Ir štai ant slenksčio – pirmoji „Operos genomo“ premjera.
„Mano idėja buvo sukurti operą remiantis TikTok internetinės programėlės principais. Ja naudodamasi, pastebėjau vaizdo įrašuose atsikartojančias operos žanrui būdingas struktūras: garso takelį, dažną vokalo naudojimą, ryškią choreografiją, personažų kūrimą per susitapatinimą. Operos siužetui parinkome penkis skirtingus personažus – tris merginas ir du vaikinus, kurie yra tarsi operos kūrėjų alter ego. Kartu tai visos šiuolaikinės kartos, kamuojamos įvairių psichologinių problemų, kasdienybės atspindžiai. Jie tampa ir pirminiais „Planeta Deluxe“ influenceriais, viso operos sumanymo varikliu. Kiekvienas iš jų turi viešai demonstruojamą sėkmės istoriją, tačiau turi ir savo tamsiąją pusę, ne visada matomą ekrane“, – pasakoja artėjančios premjeros režisierė Greta Štiormer.
„Planeta Deluxe“ muziką kūrė net aštuoni kompozitoriai: Rūta MUR, Simas Okas, duetas „Liudmila“, Tomas Narkevičius (Free Finga), Vitalij Puzyriov, Andrius Šiurys, „Ambulance On Fire“ ir Jūra Elena Šedytė, kuriai teko atsakinga misija visų kolegų kūrinius sujungti viename garso takelyje. Skambės rap, R&B, trap, hyderpop, soul stilių bei elektroninė muzika. Tačiau operoje girdėsime ir bel canto vokalą, kurį atliks „Planeta Deluxe“ personažus įkūnijantys jauni operos profesionalai: Eglė Stundžiaitė (sopranas), Petra Zahumenska (sopranas), Aistė Miknytė (mecosopranas), Juozas Janužas (tenoras) ir Paulius Prasauskas (bosas).
„Kai prieš 15 metų, įkūrus „Operomaniją“, pradėjome aktyviai dirbti naujosios operos ir šiuolaikinio muzikos teatro lauke, net nesvajojau, kad Lietuvoje taip išaugs susidomėjimas šiuo žanru, o menininkų sukurti darbai taps pasaulio pripažintais Lietuvos kultūros ambasadoriais tarptautinėje rinkoje. Bendradarbiavimas su LNOBT plėtojant projektą „Operos genomas“ suteikia šiuolaikinės operos raidai naujų krypčių ir galimybių, ir tai puikiai atspindės pirmoji premjera „Planeta Deluxe“, kuri taps spalio 14–22 d. rengiamo 8-ojo šiuolaikinės operos festivalio NOA programos dalimi“, – pasakoja „Operomanijos“ vadovė Ana Ablamonova.
Ji tikisi, kad „Operos genomo“ dėka šiuolaikinė opera atras naujas auditorijas, o šiuolaikinio meno mėgėjai bei kūrėjai atras operą, ir nebūtinai – tik naująją. LNOBT savo ruožtu turės galimybę atrasti naujų bendradarbių – kompozitorių, režisierių, kostiumų dailininkų, video menininkų, scenografų, šviesų dailininkų. „Taip pat turiu vilčių, kad naujoji opera, pasitelkdama LNOBT turimus resursus, atras naujų spalvų, paskatins naujų idėjų ir kūrybinių sprendimų atsiradimą. Dirbdami nepriklausomame kultūros lauke, neretai esame apriboti resursų, įrankių, kuriais galime operuoti. Ne paslaptis, kad dėl šių priežasčių mūsų kontekste gimstantys šiuolaikinės operos kūriniai dažniausiai būna kameriniai, su mobiliomis atlikėjų pajėgomis ir kompaktiškais vizualiniais sprendimais. Iš vienos pusės, tai palanku keliaujant po pasaulį ir skatina kūrėjų išradingumą, bet juk šią išradingumo energiją galima nukreipti ir kita linkme, kuriant didesnei scenai arba dirbant su gyvo simfoninio orkestro skambesiu“, – pabrėžia A. Ablamonova.
„Pradėjus vadovauti LNOBT, viena mano deklaruotų veiklos sričių buvo šiuolaikinė opera ir ekosistemos lauko, tinkamo jai atsirasti, sukūrimas. Susitikę su „Operomanijos“ įkūrėja A. Ablamonova supratom, kad metas bendrai imtis darbo. Taip atsirado šiuolaikinės operos projektas „Operos genomas“. Džiugu, kad pirmoji jo parengta premjera pasirodo šį sezoną, kai esame užsibrėžę tikslą pritraukti kuo daugiau ligi šiol LNOBT nesilankiusių žmonių. Kadangi TikTok programėlę plačiausiai naudoja paaugliai ir jaunimas, tikimės, jog ja paremtas kūrinys sugebės atvesti į mūsų teatrą naujų klausytojų“, – neslepia vilčių LNOBT generalinis direktorius Jonas Sakalauskas.
Kuo ypatinga bus artėjanti premjera? „TikTok operoje „Planeta Deluxe“ nėra romantizuotų meilės istorijų, neskamba simfoninis orkestras, pabaigoje niekas nemiršta ir net nėra pertraukos karštam šokoladui. Bus daug žemų dažnių, ritmų, kiek neįprastas atlikėjų ir žiūrovų išdėstymas erdvėje. Bus kalbama/dainuojama svarbiomis, aktualiomis temomis, reflektuojančiomis mus pačius ir mūsų dabartį. Todėl rekomenduoju atvykti tiems, kam smalsu LNOBT patirti tai, ko čia niekada nebuvo. Tiesa, operoje bus naudojamas stroboskopo efektas, todėl žiūrovams, sergantiems epilepsija, į tai reikėtų atsižvelgti“, – perspėja A. Ablamonova.
Valandos trukmės „Planeta Deluxe“ LNOBT salėje bus rodoma tik spalio 18 d. ir kartojama du kartus: 18.30 val. ir 20.30 val. Projektą „Operos genomas“ ir jį įgyvendinančių įstaigų veiklą remia Lietuvos Respublikos kultūros ministerija bei Lietuvos kultūros taryba.
Nuotraukoje:
TikTok operą „Planeta Deluxe“ stato jaunų kūrėjų komanda: choreografas Denisas Kolomyckis, kompozitorė Jūra Elena Šedytė, video menininkė Aistė Marija Stankevičiūtė, režisierė ir libreto autorė Greta Štiormer, kostiumų dailininkas Norbert Hinc.