Chorui „Ave Vita“ – antrasis aukščiausias mėgėjų meno apdovanojimas „Aukso Paukštė“

Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos mišrus choras „Ave Vita“ (vadovas prof. Kastytis Barisas, chormeisterė Gintarė Barisaitė-Mitkuvienė, koncertmeisteris Rimvydas Mitkus) pelnė aukščiausią mėgėjų meno apdovanojimą „Aukso Paukštė“. Šios nominacijos tikslas – atkreipti dėmesį į mėgėjų meninę kūrybą ir viešai pristatyti geriausius Lietuvos mėgėjų kolektyvus. Tai jau antras kartas, kai „Ave Vita“ gauna šį apdovanojimą – pirmoji „Aukso Paukštė“ kolektyvui buvo įteikta 2002 m.

„Aukso paukštės“ apdovanojimas chorui „Ave Vita“ skirtas už aktyvią pastarųjų metų veiklą: koncertus, dalyvavimą svarbiausiuose šalies renginiuose, konkursuose pelnytus prizus, festivalių bei seminarų inicijavimą.

Choro vadovas prof. Kastytis Barisas ir chormeisterė Gintarė Barisaitė-Mitkuvienė džiaugiasi antruoju „Aukso paukštės“ apdovanojimu bei mano, kad tai motyvuoja kolektyvą nesustoti ir toliau siekti aukštumų.

Kokie buvo pastarieji choro metai? Su kokiais sunkumais susidūrėte?

Kastytis: Galiu drąsiai teigti, kad tai buvo vienas sudėtingiausių laikotarpių mano ir viso choro karjeroje. Po 2019 m. universitetų reformos, kai Lietuvos edukologijos universitetas tapo Vytauto Didžiojo universiteto dalimi, choro „Ave Vita“ likimas pakibo ant plauko. Kolektyvo darbuotojai buvo laišku informuoti, kad yra atleidžiami, o studentams buvo siūloma pasirinkti kitą veiklą. Situacija pasikeitė, kai Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijoje pradėjo dirbti nauja kanclerė – prof. Lina Kaminskienė. Chorą „Ave Vita“ ji matė kaip neįkainojamą investiciją į ateitį, tad iki šiol esame jai dėkingi už išsaugotą kolektyvą ir galimybę toliau puoselėti choro tradicijas.

Taip pat visų gyvenimus buvo pakeitęs karantinas, o chorams tai reiškia veiklos sustabdymą. Nors ir ilgą laiką negalėjome repetuoti, o apie koncertus teko visai pamiršti, atradome būdų, kaip tęsti savo veiklą – dalyvavome nuotoliniuose konkursuose ir renginiuose. Sakoma, kad po didžiausių audrų visada pasirodo saulė. Taip nutiko ir mums – karantinas pasibaigė, choras buvo išsaugotas, tad toliau aktyviai tęsėme savo veiklą, kuri buvo įvertinta „Aukso paukštės“ apdovanojimu.

Gintarė: Aš taip pat galėčiau išskirti karantino sunkumus ir choro veiklos sustabdymą dėl universitetų reformų. Po tokių žinių buvo sudėtinga rasti motyvacijos dirbti kūrybinį darbą. Turėjome galvoti apie įvairius administracinius reikalus bei kaip išsaugoti choro veiklą. Džiaugiuosi, kad viskas išsisprendė ir galime toliau džiuginti klausytojus savo muzika. Taip pat svarbu paminėti, kad pastaraisiais metais, „Ave Vita“ daug koncertavo bei dalyvavo įvairiuose konkursuose. Toks tempas reikalauja pastangų išlaikyti atlikėjų motyvaciją ir užsidegimą. Pastebiu, kad reikia vis labiau pasistengti norint atkreipti choristų dėmesį į repeticijų lankomumo svarbą ar dalyvavimą koncertuose Lietuvoje ir užsienyje. Tačiau taip pat matau, kaip aukščiausio lygio įvertinimai bei gražūs padėkos žodžiai kiekvieną priverčia džiaugtis ir nuoširdžiai šypsotis. Tokios akimirkos padeda suprasti, kad choristams rūpi „Ave Vita“ ir jos ateitis.

Kaip jaučiatės pelnę 2-ąją „Aukso paukštę“?

Kastytis: Negalėjau pagalvoti, kad mūsų choras gaus antrąją „Aukso Paukštę“. Tačiau pradėjome su Gintare diskutuoti, apžvelgėme pastarųjų metų choro veiklą ir nusprendėme, kad verta pabandyti. Nors ir daug vilčių nedėjome, pateikėme paraišką ir sulaukėme puikių rezultatų. Po choro „Ave Vita“ išlikimo iššūkių ir intensyvaus pasiruošimo konkursams bei festivaliams, tokios akimirkos yra nuostabus pakylėjimas ir noras judėti į priekį.

Gintarė: Lietuvoje yra daug stiprių kolektyvų, kurie varžosi dėl šio apdovanojimo, tad tai atrodė nepasiekiama svajonė. Tačiau aš manau, kad jei netikėsi savimi ir nebandysi, tai nieko ir nebus. Pabandėme, pateikėme paraišką, o vėliau sužinojome, kad choro „Ave Vita“ veikla įvertinta puikiai ir antroji „Aukso Paukštė“ – mūsų. Kolektyvas turi daug ateities planų, o tokie apdovanojimai skatina nesustoti ir toliau džiuginti klausytojus chorinės muzikos garsais.

Skaičiai kalba patys už save – įspūdinga choro veikla

Nuo aukštų vietų chorų konkursuose iki pasirodymų valstybės vadovams bei koncertų Lietuvoje ir užsienyje – choras „Ave Vita“ nuolat dalyvauja pačiuose įvairiausiuose renginiuose.

Per pastaruosius penkerius metus, choras pademonstravo savo gebėjimus šiuose prestižiniuose konkursuose:
● 2018 m. Festival Internacional De Música Y Danza „Talent International“,
Ispanija, Kosta Brava (Laimėta 1-oji vieta);
● 2019 m. XI aukštųjų mokyklų chorų konkursas-festivalis „Juventus“ (2-oji vieta ir sidabro diplomas);
● 2022 m. XXII tarptautinis Stasio Šimkaus chorų konkursas (2-oji vieta, 1 laipsnio diplomas ir Lietuvos chorų sąjungos prizas už vertingiausią konkursinę programą);
● 2023 m. Lietuvos suaugusiųjų chorų konkursas. „Ave Vita“ dalyvavo konkurso finale ir pateko į geriausiųjų dešimtuką.

Net ir visuotinio karantino metu, choras „Ave Vita“ tęsė savo veiklą ir dalyvavo nuotoliniuose konkursuose, kuriuose taip pat sulaukė pripažinimo:
● 2020 m. Tarptautinis nuotolinis festivalis – konkursas „Paints of the Spanish Sun“, Ispanija (Laimėta 1-oji vieta);
● 2021 m. VII tarptautinis nuotolinis chorinės muzikos festivalis „Auksinė Šalčios Juosta“. (Laimėta Auksinė šalčios juosta ir gautas apdovanojimas už geriausiai atliktą lenkų liaudies dainą);
● 2021 m. Tarptautinis nuotolinis festivalis-konkursas „Portugal Art Carnaval“, Portugalija, Lisabona (1-oji vieta ir Grand Prix diplomas);
● 2021 m. Nuotolinis Europos folkloro čempionatas „Euro Folk 2021“, Bulgarija (Laimėta 1-oji vieta ir choro dirigentas apdovanotas „Maestro akademiko“ diplomu);
● 2021 m. Tarptautinis nuotolinis chorų konkursas „American Charm“, JAV (Laimėta 1-oji vieta);
● 2021 m. Tarptautinis nuotolinis chorų konkursas „Under the Skies of Australia“, Australija (Laimėta 1-oji vieta).

„Ave Vita“ taip pat išsiskiria savo aktyvumu – apžvelgiant choro veiklą nuo 2018 metų, galima suskaičiuoti daugiau nei 100 koncertų įvairiausiuose Lietuvos kampeliuose. Be didžiųjų Lietuvos miestų, choras savo muzika klausytojus džiugina ir regionuose. „Ave Vita“ surengė pasirodymus Šilutėje, Kretingoje, Užpaliuose, Pakruojyje, Joniškėlyje, Tauragnuose, Trakuose, Pasvalyje, Labanore, Jurbarke, Rokiškyje, Kuliuose, Šilalėje ir Zarasuose. „Ave Vita“ taip pat nepraleidžia ir svarbiausių Lietuvos chorų renginių: dainų švenčių, Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų chorų festivalių bei studentų šokių ir dainų šventės „Gaudeamus“. Choras taip pat ne kartą koncertavo Lietuvos Respublikos Seime, Lietuvos Respublikos Vyriausybėje, įvairių šalių ambasadose bei pasirodė LRT laidos „Labas rytas“ tiesioginėje transliacijoje. Įdomus faktas apie chorą – „Ave Vita“ repertuaras yra dinamiškas ir įvairus. Nuo sakralinių ar stambios formos kūrinių iki estradinės muzikos – būtent tai leidžia chorui prisidėti prie pačių įvairiausių renginių. Pavyzdžiui, choras bendradarbiauja su Lietuvoje populiaria hip hop grupe „8 kambarys“ bei kartu koncertavo „Litexpo“ parodų rūmuose ir „Žalgirio“ arenoje.

Svarbu paminėti, kad „Ave Vita“ taip pat garsina Lietuvos vardą ir užsienyje. Nors dar visai neseniai gyvenimus buvo sustabdžiusi pandemija, per pastaruosius penkerius metus choras koncertavo Ispanijoje, Graikijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Sakartvele, Vokietijoje ir Prancūzijoje. Atkreipiame dėmesį, jog „Ave Vita“ visada pasižymėjo aktyvumu koncertuojant užsienyje. 2002 m. chorui buvo skirta „Aukso Paukštės“ nominacija „Tarptautinio Spindesio Žvaigždė“.

Vienas didžiausių choro pasididžiavimų yra kasmetinė stovykla Užpaliuose, Utenos r. Tradiciškai, „Ave Vita“ kiekvienais metais renkasi praleisti savaitę nuostabiame Užpalių kaime. Stovyklos metu choristai atsikvepia nuo darbų, pradeda ruoštis naujam sezonui ir savo muzika džiugina kaimelio gyventojus.

„Ave vita“ choristus vienija meilė muzikai

Ne paslaptis, kad choras susideda iš žmonių, kurie savo darbu ir skambiais balsais sukuria nuostabią muziką kiekvienam. Chorą „Ave Vita“ sudaro 50 atlikėjų, kurie tris kartus per savaitę susiburia mokytis choro repertuaro ir ruoštis įvairiems koncertams, festivaliams ir konkursams.

Kokie žmonės slepiasi už choro „Ave Vita“ vardo? Kodėl žmonės renkasi lankyti chorą ir kaip tai pakeičia jų gyvenimus? Keletas choristų – Aušra Čepanonė, Darius Savickas ir Saulė Balsytė, sutiko pasidalinti savo mintimis apie patirtį dainuojant „Ave Vita“.

Kaip susidomėjote dainavimu chore? Kodėl pasirinkote chorą „Ave Vita“?

Aušra: Į „Ave Vita“ mane atvedė vaikystės draugas, kuris jau mokėsi universitete ir žinojo šį chorą. Prieš ateidama neturėjau jokių minčių ar lūkesčių. Kadangi dainavau nuo vaikystės, buvau lankiusi mažesnius chorus ir ansamblius, mėgau tą daryti, tad nesipriešinau.

Darius: Chore dainavau dar mokykloje, todėl, tik įstojus į universitetą, (2015 m.) paskambinau tuometinei prezidentei Simonai ir susiderinau perklausą. Choras „Ave Vita“ mane žavėjo savo energija ir emocija. Jau mokyklos laikais šis kolektyvas buvo mano favoritas visuose projektuose.

Saulė: Dainuoju įvairiuose choruose nuo šešerių metų, todėl savo gyvenimo be choro neįsivaizdavau ir įstojusi į universitetą. O ir pasirinkau studijuoti muzikos pedagogiką tame universitete, kuriame, jau tada žinojau, veikia vienas geriausių studentų chorų – „Ave Vita“!

Kas jums labiausiai patinka choro gyvenime?

Aušra: Man labiausiai patinka atmosfera ir jausmas, jog esame viena didelė šeima. Prireikus, padedame vienas kitam net ir asmeniniame gyvenime, darbuose ar bet kur kitur, kur reikia. Palaikome vienas kitą sunkiomis akimirkomis ir džiaugiamės kartu, kai gera.

Darius: „Ave Vita“ yra tarsi antra šeima, su kuria smagu ir gera koncertuoti žmonėms, dalyvauti konkursuose. O kur dar bendros kelionės Lietuvoje ir užsienyje, kurios dar labiau visus suartina.

Saulė: Šis choras yra ypatingas savo nuotaika ir be galo stipria išraiškingo artistiškumo mokykla. Mes „Ave Vitoje“ ne tik dainininkai, bet ir aktoriai, ant scenos žmonėms kuriantys šventę. Choro vidinis gyvenimas yra kupinas šviesių ir džiaugsmingų spalvų, nes mūsų Vadovas pats tą šviesą ir skleidžia. Turbūt nė viena repeticija nepraeina be trumpų juoko pertraukėlių!

Ar dalyvavimas chore paveikė jūsų gyvenimą? Jeigu taip, kaip?

Aušra: Choras mane labai pakeitė. Mokykloje buvau tylus ir ramus vaikas, neturėjau daug draugų, nes visiškai savimi nepasitikėjau. „Ave Vita“ man leido atsiskleisti, ėmiau pasitikėti savimi ir drąsiai priimti visus gyvenimo mestus iššūkius.

Darius: Choras tapo ne tik laisvalaikio veikla, bet ir savotišku gyvenimo būdu. Tiesą pasakius, nežinau ką reikėtų veikti, jei nereikėtų eiti į repeticijas, dalyvauti renginiuose.

Saulė: Dainavimas chore gali veikti gyvenimą tik teigiamai ir smagiai. Kasdienybėje padaugėja koncertinės veiklos, dainuojančių draugų, atsiranda gilesnis suvokimas apie chorinę muziką, o ką jau kalbėti apie tai, kaip perspektyviai lavinamas balsas. Apskritai, laimingiausias žmogus tas, kuris dainuoja!

Pasidalinkite įsimintiniausiu pasirodymu ar nuotykiu iš choro gyvenimo.

Aušra: Kadangi „Ave Vita“ chore dainuoju jau labai ilgai, atsiminimų be galo daug. Nežinau, ar galėčiau išsirinkti vieną, nes visi savaip smagūs ir įsimintini.

Darius: Šis klausimas prajuokino, bet dėl to, kad daugybė istorijų geriau lai ir lieka choristų atmintyje. Man, asmeniškai, įsimintiniausias nuotykis buvo, kai neplanuotai patekome į chorų konkurso finalą Kaune, bet tą pačią dieną turėjome koncertą Utenoje. Nors ir buvo streso, bet nieko nėra neįmanoma – kelyje Kaunas-Utena persirenginėjome autobuse, nes matėme, kad kitaip nespėsime, o kai kurie kelnių diržus segėsi dar ir bėgdami į pasirodymą.

Saulė: Galvoje ir širdyje įstrigę du įsimintiniausi pasirodymai su „Ave Vita“. Pirmasis – dainavimas su jungtiniu choru 2022 m. studentų chorų festivalyje, kai Šv. Jonų bažnyčioje atlikome M. Palmeri „Misa a Buenos Aires“. Kitas įsimintinas pasirodymas – 2023 m. suaugusiųjų chorų konkurso II etapas Šv. Kotrynos bažnyčioje, kuriame nuostabiausias mūsų programoje skambėjęs kūrinys buvo V. Miškinio „Neišeik, saulala“. Pastarasis paliečia iki pat širdies gelmių – tiek atlikėją, tiek klausytoją.

Ko palinkėtumėte norintiems, bet nedrįstantiems prisijungti prie choro?

Aušra: Nebijoti ir ateiti. Pas mus linksma ir gera.

Darius: Visada sakau – geriau pabandyti nei vėliau gailėtis. Taip, būna ir intensyvių laikotarpių, kai koncertas veja koncertą, bet tuo ir smagus dalyvavimas choro veikloje.

Saulė: Norėčiau palinkėti išdrįsti įžengti į geriausią gyvenimo nuotykį ir patirti, kaip nerealiai sutvertas muzikos pasaulis. Choras yra ta vieta, kur visa muzika skleidžiasi per bendrystę ir kiekvieno balsas yra be galo svarbus!

„Ave Vita“ džiaugiasi ir didžiuojasi 2-uoju „Aukso Paukštės“ apdovanojimu, kuris buvo paminėtas iškilmingu koncertu. Žvelgiant į ateitį, kolektyvas planuoja ir toliau aktyviai prisidėti prie chorinio dainavimo kultūros Lietuvoje ir užsienyje. Choras pasiruošęs stebinti klausytojus savo kūrinių atlikimo meistriškumu bei koncertinio repertuaro įvairove. Taip pat svarbu paminėti, jog vos už kelių metų (2025 m.) „Ave Vita“ švęs savo 90-ąjį jubiliejų.

Iveta Vištorskytė

Deivido Kryževičiaus nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *