Šiluvos, Akmenės ir Vievio šventovėse skambės Kamilio Sen-Sanso „Kalėdų oratorija“

Labai svarbi kultūros politikos dalis yra klasikinių vertybių ir profesionalaus meno sklaida Lietuvos regionuose bei atlikėjų – profesionalų kūrybinis bendradarbiavimas su vietos megėjų kolektyvais.

Į šią Vilniaus universiteto chorų, kamerinio orkestro bei solistų kūrybinio bendradarbiavimo iniciatyvą atsiliepė ir su dideliui entuziazmu ją palaikė Akmenės rajono savivaldybės mišrus choras „Cementininkas“ (meno vadovė ir dirigentė Žydrūnė Kazlauskaitė), Akmenės Šv. Onos parapija, klebonas dr. Algis Genutis, Akmenės bendruomenė, Raseinių rajono savivaldybės kultūros centro mišrus choras „Šatrija“ (meno vadovas ir dirigentas Gražvydas Jegnoras), Raseinių rajono kultūros centras, Šiluvos Švč. Mergelės Marijos gimimo parapija, klebonas Erastas Murauskas, Šiluvos bendruomenė bei Vievio kultūros centro mišrus kamerinis choras „Con moto“ (meno vadovė ir dirigentė Audronė Stepankevičiūtė), Vievio kultūros centras, Vievio Šv. Onos parapija ir jos klebonas kunigas Alfonsas Kelmelis, Vievio bendruomenė ir seniūnija.

Išgyvename adventą – susikaupimo, apmąstymo ir laukimo laikotarpį. Trečiasis advento sekmadienis dar vadinamas džiaugsminguoju arba šviesiuoju sekmadieniu. Todėl šio kūrybinio sumanymo realizavimui neatsitiktinai buvo pasirinktas prancūzų romantiko K. Sen – Sanso kūrinys „Kalėdų oratorija“ Op. 12 (C. Saint- Saëns „ Oaratorio de Noël“), kuri buvo sukurta 1858 m. ir pirmą kartą atlikta tų pačių metų gruodžio 24 d. Šv. Marijos Magdalietės bažnyčioje Paryžiuje, diriguojant autoriui.

K. Sen-Sansas, būdamas tik 23-ejų metų, oratoriją sukūrė per porą savaičių ir ją baigė likus vos dešimčiai dienų iki premjeros. Kantatos formos 10 dalių kūrinys parašytas penkiems solistams, mišriam chorui, arfai, vargonams ir kameriniam orkestrui. Tekstui panaudotos ištraukos iš Senojo (psalmių, Jeremijo knygos, Izaijo knygos) ir Naujojo testamento (Jono ir Luko evangelijų) lotynų kalba. Kompozitorius savo kūriniui pasirinko ne įprastą ir tradiciniu tapusį dramatišką, bet lyrinį medžiagos traktavimo aspektą. Oratorija labiau primena prancūzų liaudies dainų intonacijomis grįstą operą, kuri tais laikas advento laikotarpiu buvo draudžiama. Lyriškos, melodingos ir išraiškingos solistų dalys, ansambliai bei subtilūs choro ir orkestro epizodai, skaidrus bendras kūrinio skambesys kuria ramią, šviesaus laukimo nuotaiką, puikiai tinkančią advento laikotarpiui. Švelnus, melodingas, romantiškas, tačiau drauge ir iškilmingas kūrinys, jau nuo pirmųjų akordų sakraliu ir šventiniu skambesiu pavergia Šv. Kalėdų stebuklo belaukiančias klausytojų širdis.

Š. m. gruodžio 18 d. 13.00 val. K. Sen – Sanso „Kalėdų oratorija“ Op. 12 skambės Šiluvos Švč. Mergelės Marijos gimimo bazilikoje. Kūrinį atliks: operos solistai Aistė Pilbavičiūtė (sopranas), Nora Petročenko (mecosopranas), Kęstuti s Alčauskis (tenoras), Dainius Puišys (baritonas), Vilniaus universiteto chorai „Gaudeamus“, „Virgo“, „Pro musica“ (meno vadovė ir dirigentė Rasa Gelgotienė), Raseinių rajono savaivaldybės kultūros centro mišrus choras „Šatrija“ (meno vadovas ir dirigentas Gražvydas Jegnoras), Vilniaus universiteto kamerinis orkestras (meno vadovas ir dirigentas Modestas Jankūnas), Miglė Sakavičiūtė (arfa), Indrė Pinkevičė (vargonai).

O to paties sekmadienio vakare, 18.00 val. prie svečių iš Vilniaus prisijungus Akmenės rajono savivaldybės kultūros centro mišraus choro „Cementininkas“ dainininkams (meno vadovė ir dirigentė Žydrūnė Kazlauskaitė), kūrinys bus atliekamas jau Akmenės Šv. Onos bažnyčioje. Tai Akmenės Šv. Onos parapijos vykdomo projekto „Vėl kviečia vargonai“ koncertas.

Sulaukus Šv. Kalėdų, gruodžio 28 d. 19.00 val. K. Sen – Sanso „Kalėdų oratorija“ bus atlikta Vievio šv. Onos bažnyčioje. Kūrinį su solistais iš Vilniaus ir VU kolektyvais kartu atliks ir Vievio kultūros centro kamerinis choras „Con moto“ (meno vadovė ir dirigentė Audronė Stepankevičiūtė). Oratoriją diriguos Rasa Gelgotienė. Šis koncertas – padėkos vakaras, tai baigiamasis Vievio 500 m. jubiliejui skirtų renginių ir kultūros renginių programos „Vievis – mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2022“ akcentas.

Kaip introdukcija koncertuose skambės Vilniaus universiteto kamerinio orkestro griežiama bei Modesto Jankūno diriguojama danų klasiko Karlo Nielseno (Carl Nielsen) „Mažoji siuita styginiams“.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Akmenės, Raseinių rajonų ir Elektrėnų savivaldybės.

Įėjimas į koncertus laisvas. Maloniai kviečiame!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *