2024 m. sausio 16 d. Šiaulių kultūros centre vyko renginys „Šiauliai – kultūros sostinė – misija įmanoma“. Susitikimu buvo siekiama bendram tikslui suburti Šiaulių kultūros organizacijas, verslo ir švietimo atstovus, padiskutuoti, kodėl Šiauliai turėtų tapti Lietuvos kultūros sostine 2026 ir aptarti svarbiausius Šiaulių kultūrinio gyvenimo aspektus iš vidaus ir išorės perspektyvų. Antrojoje renginio dalyje susirinkę dalyviai buvo pakviesti į diskusiją pasidalyti idėjomis, kokius Šiaulius įsivaizduoja 2026 metais.
Lietuvos kultūros sostinė – tai projektas, kurio tikslas yra skatinti Lietuvos miestų ir miestelių gyventojų kultūrinį aktyvumą, plėtoti kultūrą ir meną regionuose. Šiaulių kultūros bendruomenė šio titulo planuoja siekti 2026-iesiems metams. Tikslui pasiekti jau įgyvendinta daug darbų, kurie buvo pristatyti Šiaulių kultūros centre vykusiame renginyje „Šiauliai – kultūros sostinė – misija įmanoma“: jau įvyko konsultacijos su kitomis kultūros sostinėmis, įvairūs susitikimai, atliktas išorinis kultūrinio gyvenimo Šiauliuose tyrimas, vyko daug diskusijų apie temos pasirinkimą, atlikta esamų renginių analizė ir apsvarstytos ateities renginių perspektyvos.
Pranešėjos Simona Savickaitė ir Aistė Paukštė, „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos kuratorės pabrėžė, kad Šiauliai – miestas su giliomis tradicijų šaknimis, tai Saulės miestas, todėl ne atsitiktinai susitikimų metu išryškėjo ir Saulės tema, kuri artima ne tik kultūros bendruomenei, bet ir visiems šiauliečiams. Europos kultūros sostinių atrankos ir stebėsenos komisijos narė Goda Giedraitytė renginio metu pateikė įkvepiančių istorijų apie jau buvusias Europos ir Lietuvos kultūros sostines, tačiau pabrėžė, kad nereikėtų bijoti ir savo silpnųjų pusių – jas visada galima paversti stiprybe.
Antroje dalyje susirinkę renginio dalyviai buvo pakviesti į diskusiją. Dirbdami grupėse jie karštai diskutavo, kaip pritraukti kūrybiškus žmones, kurti inovatyvius projektus ir įvairiausias kultūrines iniciatyvas, kaip vertėtų sustiprinti ne tik Šiaulių, bet ir visos šalies kultūrinį vaidmenį ir sukurti palankią aplinką kultūros plėtrai ir bendradarbiavimui. Tikimasi, kad svajonė tapti Lietuvos kultūros sostine yra ne tik Šiaulių miesto, bet ir kiekvieno šiauliečio, nes tik visi kartu mes galime puoselėti ir kurti kultūrinį gyvenimą, kuris atmintyje išliks ilgai.
Liubov Yarmoshenko nuotr.