Jau įprasta, kad nuostabiame pavasario žydėjime Vievyje vyksta chorinės muzikos šventė – festivalis-konkursas „Mūsų dainose“.
Mažosios kultūros sostinės vardą turinčiame ir prieš 500 metų įkurtame mieste toks renginys vyko 13-tą kartą. Visa diena iki vėlumos buvo nuspalvinta muzikos akordais, savo ir kaimyninių šalių choristų balsais. Tarp jų – nuo kasdienybės ir nesibaigiančių rūpesčių rato pabėgęs, šeštą dešimtmetį gyvuojantis LŽŪ ministerijos mišraus choro “Dobilas“ kolektyvas (vadovas Ignas Garla).
Šiais metais festivalyje vyko net du suaugusiųjų chorų konkursai: Vievio gimnazijoje – pasaulietinės, o Šv. Onos bažnyčioje – sakralinės muzikos (moterų, vyrų, mišrių ir senjorų chorų kategorijose). „Dobilas“ dalyvavo abiejuose konkursuose (mišrių chorų kategorijoje).
Šiam įvykiui ruošėmės labai atsakingai. Trečius (pandeminius!) metus kolektyvui vadovaujantis Ignas Garla – puikus profesionalas – parinko įdomią, įvairiapusią, bet ne per daug sudėtingą, “įkandamą” mums programą. Vadovo žmogiškų gebėjimų ir išmonės dėka lengvu rankos mostu buvo nubraukta visa, kas nereikalinga, ir pateiktas gražus spalvingas muzikinis paveikslas. Bendras kruopštus darbas sukuria vientisą dermę, garsų sintezę, kuri savo grožiu skaidrina žmogaus sielą, džiugina klausą. Ar mums tai pavyko?
Pasaulietinės muzikos chorų varžytuvėse kolektyvams (dalyvavo 12 chorų) buvo privalu atlikti tris beveik laisvai pasirinktus kūrinius (vienas jų – iš Lietuvos dainų švenčių repertuaro). “Dobilo” programa buvo paprasta ir skaidri kaip vasaros naktis: „Tris dienas, tris naktis“ (harm. J. Tallat – Kelpšos), V. Youmans „Arbata dviems“ iš miuziklo „Ne ne, Nanete“ ir G. Kuprevičiaus “Skriski, skriski Lietuvėlėn! (aranž. L. Abariaus). Chorui akompanavo pianistė, Odesos muzikos akademijos koncertmeisterė Liudmila Shaposhnikova (Šapošnikova), šiuo metu su dukra ir anūku gyvenanti ir dirbanti Vilniuje.
Sakralinės muzikos konkurse Vievio Šv. Onos bažnyčioje varžėsi 13 chorų. Vėl du laisvai pasirinkti kūriniai (sakraliniai, žinoma) ir vienas privalomas: lietuvių kompozitoriaus kūrinys. „Dobilas“ atliko susikaupimo, kančios, dvejonės, net baimės sklidiną D. Zakaro motetą „In Monte Olivetti“, šlovinančią, džiaugsmingą, šviesos kupiną J. Domingue “Gloria Patri“ ir žaismingą M. Flecha kalėdinę giesmę „Riu riu, Chiu“ (senąja ispanų kalba, mintinai!). Kūriniai labai skirtingi, ir užduotis turėjome skirtingas. Ar mums pavyko atlikti tai, ko iš mūsų prašė, ko mokė vadovas Ignas? Ar suderėjome, ar atsivėrėme, ar paskleidėme žinią, ar parodėme, kad esame susitelkę, vieningi ir netgi šiek tiek ambicingi? Mums patiems atrodė, kad taip! Tą vėliau patvirtino ir komisijos įvertinimas.
Chorų muzikinį lygį vertino profesionali komisija: Lietuvos chorų sąjungos prezidentė, LMTA lektorė, VU chorų meno vadovė Rasa Gelgotienė; VDU Švietimo akademijos profesorius, choro „Ave vita“ meno vadovas, LMTA docentas Kastytis Barisas; džiazo pianistas, kompozitorius Dainius Pulauskas; YAMAHA muzikos mokyklų tinklo vykdančioji direktorė Baltijos šalims Jolanta Pulauskienė.
Ypatingas šventės akcentas – konkurso rezultatų paskelbimas. Vertinimo komisijos sprendimu “Dobilo“ pasirodymas įvertintas trimis diplomais:
- pirmos vietos sakralinės muzikos konkurse
- antros vietos pasaulietinės muzikos konkurse
- Geriausio koncertmeisterio diplomu, įteiktu choro akompaniatorei Liudmilai Šapošnikovai (Ukraina)
Džiaugiamės viskuo, ką parsivežėme namo: puikiais įspūdžiais, laimėtais trofėjais, festivalio suvenyrais bei verslininko Edvino Virpšos – festivalio “Mūsų dainose“ rėmėjo – saldžia dovana. Prasmingas darbas nenuėjo veltui, nematoma gija tvyro „tarp mūsų širdžių“! Gyvuokime! Teskamba žodžiai: “Muzika – tai Dievo pasiuntinys, atsiųstas judinti švelniausias ir geriausias mūsų sielos stygas, raminti širdis, suvargusias gyvenimo rūpesčiuose, ginti iš jų melus, nedorybes, pavydus, neapykantas“ (M.K. Čiurlionis).
Irena Lamsodienė
Choras “Dobilas”