„Klasika visiems“ jau dešimtą kartą pakvietė klausytis amžinosios klasikos

Lapkričio 12 d.Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje nuskambėjo jubiliejinio – dešimtojo – edukacinio projekto „Klasika visiems“ akordai. Muzikinio projekto iniciatoriai trys Vilniaus universiteto (VU) chorai – „Gaudeamus“, „Virgo“ ir „Pro musica“ (vadovė Rasa Gelgotienė) – ir VU kamerinis orkestras (vadovas Modestas Jankūnas) drauge su daugiau kaip pusketvirto šimto užsiregistravusių klasikos entuziastų atliko W. A. Mozarto „Requiem“. Gausiam būriui atlikėjų talkino VU pučiamųjų orkestro „Oktava“ (vadovas Albinas Kučinskas) muzikantai, sopranas Gunta Gelgotė, mecosopranas Nora Petročenko, tenoras Edgaras Davidovičius ir bosas Kšištofas Bondarenko. Dirigavo Rasa Gelgotienė.

Šis projektas ypatingas tuo, kad muzikos raštą pažįstantys klasikos mėgėjai gali registruotis elektroniniu paštu, partijas mokosi individualiai, o nurodytą dieną susirinkę repetuoja balsais ir visi kartu, vėliau su solistais ir orkestru. Taip parepetavę vos dieną, parengia žinomą klasikos kūrinį ir jį atlieka klausytojams. Muzikinio projekto „Klasika visiems“ tikslas – klasikinę muziką ir dainavimą mėgstančius žmones įtraukti į gyvą muzikavimą, priartinti juos prie klasikinės muzikos lobyno, į bendrą skambesį suvienyti visų mėgstančiųjų muziką balsus ir skleisti kūrybingo bendradarbiavimo idėjas.

„Džiugu, kad Vilniaus universitetas yra ne tik mokslo žinių židinys, bet ir visapusiško ugdymo erdvė“, – sakė projekto sumanytoja Rasa Gelgotienė. Anot chorvedės, VU suteikia kultūrinės edukacijos sąlygas ne tik savo studentams ar alumnams, bet ir visiems šalies gyventojams. „Per dešimtmetį susibūrė ištikimų projekto dalyvių bendruomenė, nors nuolat prisijungia vis naujų balsų“, – pabrėžė dirigentė.

Šiemet „Klasikoje visiems“ dalyvavo dalis dainininkų iš Kyjivo valstybinio universiteto „Dnipro“ choro, su kuriuo VU chorus sieja sena draugystė. Lietuvių chorai lankėsi Kyjive 2014 m., dainavo ligoninėse gydomiems Ukrainos kariams. Pastarąjį kartą vilniečiai Ukrainos sostinėje lankėsi 2018 m. ir sveikino tuo metu 175 metų jubiliejų šventusį „Dnipro“ chorą. Dainavimas koncerte padėjo kyjiviečiams bent trumpam atsitraukti nuo karo baisumų.

Projektas „Klasika visiems“ pirmą kartą buvo įgyvendintas 2012 m., tada taip pat skambėjo W. A. Mozarto „Requiem“. Šis klasikos šedevras skambėjo ir 2017 m. projekto renginyje. 2021 m. ir 2016 m. projekto dalyviai atliko Carlo Orffo „Carmina Burana“, 2019 m. – šiuolaikinio norvegų kompozitoriaus Ola Gjeilo „Saulėtekio mišias“ (Sunrise Mass), 2018 m. – Camille’o Saint-Saënso „Kalėdinę oratoriją“ (Oratorio de Noël, op. 12), 2015 m. – Gabrielio Fauré „Requiem“, 2014 m. – Franzo Schuberto Mišias G-dur, 2013 m. – Antonio Vivaldi „Magnificat“.


Projektą organizuoja VU Kultūros centras.
Projektas iš dalies finansuojamas Valstybinio studijų fondo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *