Kūrybinė draugystė suartino Japonijos ir Lietuvos menininkus

Ilgametė kūrybinė draugystė sieja choro dirigentą, kompozitorių prof. Jurijų Kalcą su Tokijaus (Japonija) moterų choru „Infini“ (meno vad. Kasumi Yuda) ir mišriu choru „Sazanami“ (meno vad. Yasutoshi Araki). 2009 m. aplankęs Kunitači (Kunitachi) muzikos koledžo choro koncertą Vilniaus Kongresų rūmuose J. Kalcas po koncerto susipažino su šio choro meno vadovu Yasutoshi Araki. Lietuvos choro dirigentui labai patiko choro koncerto programa, o ypatingai – japonų kompozitorės Naoko Zukeran ciklas „Baltasis ciklamenas“. Japonų choro meno vadovas įteikė šio kūrinio partitūrą, o J. Kalcas jam padovanojo savo kūrinį „Missa brevis“.

Nepraėjus nė pusmečiui, Jurijus Kalcas buvo pakviestas į Japoniją: repetuoti ir koncerte diriguoti „Missa brevis“. 2010 m. pavasarį įvyko šio kūrinio premjera Tokijaus Musačino kultūros centro salėje (Musachino Civic Center Cultural Hall, Tokyo, Japan). Kūrinio premjerą atliko aukščiau minėtas choras ir Emi Sato (vargonai). Kūrinys susilaukė labai palankių atsiliepimų, tad J. Kalcas buvo pakviestas apsilankyti Japonijoje dar ir 2015 metais.

Kompozitorius specialiai šiam chorui sukūrė 8 dalių kantatą „Magnificat“. 2015 m. kovo 19 įvyko šio kūrinio pasaulinė premjera Tokijaus Fučiu-no-mori teatro Vienos salėje (Fuchu-no mori Theater Wienna Hall, Tokyo, Japan). Kūrinį pasigėrėtinai atliko Kunitači muzikos koledžo choras, solistas Yosuhiko Shikanai (tenoras), Kinue Aota (vargonai). Dirigavo kūrinio autorius. Koncerto pabaigoje buvo atlikta M. K. Čiurlionio harmonizuota lietuvių liaudies daina „Lakštangėlė“ lietuvių kalba – nuskambėjo nuostabiai.

Tu pačių metų kovo 23 d. Kunitachi koledžo choras apsilankė Lietuvoje. Vilniaus Šv. Kazimiero (jėzuitų) bažnyčioje buvo atliktasJ. Kalco „Magnificat“, dirigavo Yasutoshi Araki. Japonijos chorui šiame koncerte talkino Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos choras (meno vad. Romualdas Gražinis). Abu chorai darniai ir įtaigiai atliko populiarią japonų dainą „Furusato“ ir M. K. Čiurlionio „Lakštangėlę“ gimtosiomis kalbomis.

2019 m. balandžio 20 d. J. Kalcas Japonijoje apsilankė trečiąjį kartą. Koncerte „Harmonija“ buvo atlikti Japonijos ir Lietuvos kompozitorių kūriniai chorams, taip pat ir J. Kalco kantatos „Magnificat“ II-oji redakcija, pritaikyta mišriam chorui. Tokijaus Musačino kultūros centro salėje (Musachino Civic Center Cultural Hall, Tokyo, Japan) kantatą „Magnificat“ atliko mišrus choras „Sazanami“ ir moterų choras „Infini“, solistė N. Kuroda (sopranas), M. Hino (fleita), M. Nikura (obojus), Kinue Aota (vargonai), dirigavo J. Kalcas. Moterų choro „Infini“ pagrindą sudaro Kunitači muzikos koledžo absolventės, jos dainavo su giliu dvasiniu įkvėpimu. Koncerto pabaigoje buvo atlikti J. Naujalio „Lietuva brangi“ ir Juozo Gudavičiaus „Kur giria žaliuoja“ pavyzdine lietuvių kalba. Sausakimša koncertų salė pratrūko nuoširdžiomis ovacijomis atlikėjams ir dirigentui Jurijui Kalcui.

2018 m. J. Kalcas specialiai moterų chorui „Infini“ sukūrė 10 dalių kantatą „Il Cantico del Sole“ (Saulės giesmė) Šv. Pranciškaus Asyžiečio eilėmis italų kalba. Šio naujo kūrinio premjera dėl COVID-19 pandemijos buvo nukėlinėjama į 2020, po to 2021 metus. Tik 2022 m. lapkričio mėn. 10 – 22 d. autorius buvo pakviestas į Japoniją repetuoti, diriguoti šio kūrinio pasaulinę premjerą. Muzikiniai labai raštingas, paslankus, įvaldęs puikų vokalą ir ansamblinę darną moterų choras „Infini“ kompozitoriui ir dirigentui J. Kalcui surengė malonią ir netikėtą staigmeną. Lapkričio 19 d. Tokijaus Koganei kultūros centro salėje (Koganei Miyaji-gakki Hall, Tokyo, Japan) įvyko J. Kalco kūrinių koncertas. Moterų choras „Infini“, diriguojamas jo meno vadovės Kasumi Yuda atliko vien Japonijos chorams dedikuotus J. Kalco kūrinius: „The Hope“ (Viltis), „Et misericordia“ dalį iš kantatos „Magnificat“ (solistė Fumiko Ohta (sopranas), „Alleluia“, dvi kompozitorių F. D. Marchetti ir E. Satie kūrinių aranžuotes moterų chorui „Fascination“ ir „Je te veux“ (aranžuočių autorius J. Kalcas). Buvo atliktas Jurijaus Kalco vokalinis ciklas baritonui ir fortepijonui „Die Sommernächte“ (Vasaros naktys) XVIII – XX a. vokiečių poetų eilėmis. Vokalinio ciklo premjerą Japonijoje atliko solistas, dirigentas Yasutoshi Araki (baritonas) ir Hiroko Yokoyama (fortepijonas).

Po pertraukos įvyko Jurijaus Kalco 10 dalių kantatos „Il Cantico del Sole“ (Saulės giesmė) pasaulinė premjera. Šį kūrinį labai jautriai ir įtaigiai atliko moterų choras „Infini“, akompanavo Taisei Kikuchi (fortepijonas). Dirigavo kūrinio autorius. Koncerto pabaigoje labai meniškai, jaukiai ir itin muzikaliai buvo atliktos trys dalys iš japonų kompozitorės Naoko Zukeran ciklo „Baltasis ciklamenas“. Dirigavo Yasutoshi Araki, Kasumi Yuda ir Jurijus Kalcas. Prieš koncertą kompozitorė atsiuntė labai mielą ir jautrią telegramą su sėkmingo koncerto palinkėjimais. Pilnutėlė nuostabios akustikos Koganei kultūros centro salės klausytojai gausiais aplodismentais apdovanojo visus šio neeilinio koncerto dalyvius, ypatingai pagerbė kūrinių autorių Jurijų Kalcą. Puikiai suvokta ir organizuota viso koncerto idėja – nuo N. Zukeran kūrinio prasidėjo ši graži meninio bendradarbiavimo tradicija, juo buvo užbaigtas šis neeilinis ir puikus koncertas.

Greta repetavimo ir koncerto įvyko labai reikšmingas renginys Tokijaus Koppiče koncertų salėje (Coppice Miyoshi Hall, Tokyo, Japan) – J. Kalco vedamas seminaras „Lietuvos chorinis menas“. Seminaro organizatorė Kyoko Sakuma pasakojo apie istorinę Lietuvos Dainų švenčių raidą, tęstinumą ir tradicijas. Renginio vedėja buvo apsirengusi stilizuota tautine linine suknele, apsijuosusi austa lietuviška juosta! Jurijus Kalcas seminaro dalyviams salėje ir prisijungusiems internetu žiūrovams pasakojo apie Lietuvos chorinio meno ištakas, raidą, dabartį ir ateities perspektyvas, apžvelgė istorinę šio žanro raidą nuo Juozo Naujalio iki dabarties kompozitorių. Seminaro metu buvo demonstruojamos skaidrės bei garso įrašai. Didelį žiūrovų susidomėjimą sukėlė trejinės sutartinės „Trepute martela“ repetavimas ir atlikimas, pasakojimas apie šį unikalų Lietuvos muzikinį paveldą.

Viešnagės metu J. Kalcas buvo pakviestas į mišraus choro „Sazanami“ repeticiją, kurios metu repetavo W. A. Mozart‘o Missa in C „Spatzenmesse“, o su Kunitači muzikos koledžo moksleivių choru (meno vad. Koichi Kambayashi) pravedė parodomąją repeticiją, kurios metu repetavo ir atliko „Agnus Dei“ dalį iš jo sukurto kūrinio „Missa brevis“.

Šalia gausios meninės veiklos, viešnagės metu J. Kalcui buvo organizuotos pažintinės išvykos į unikalaus grožio gamtos draustinius, parkus, kalnus, ekskursijos į Tokijaus televizijos bokštą ir kt. Talentingasis moterų choras „Infini“, geras draugas ir puikus menininkas Yasutoshi Araki sudarė Jurijui Kalcui bene pačią įspūdingiausią ketvirtąją viešnagę Japonijoje.

Menas suartina tautas. Ši kūrybinė Jurijaus Kalco ir Japonijos chorų draugystė tęsis ir ateityje. Chorų, jų vadovų pageidavimu J. Kalco laukia ir penktoji kelionė į šią nuostabią, darbščią, įspūdingą, aukštos kultūros ir gilaus senovės tradicijų gerbimo ir puoselėjimo šalį – Japoniją. Kompozitoriaus ir dirigento laukia nauji kūrybiniai planai ir jų apmąstymai – ateityje autorius planuoja pateikti Japonijos draugams, bičiuliams, kolegoms ir muzikos mylėtojams naujas staigmenas ir įdomius kūrinius. Iki greito pasimatymo, puikioji Japonija!


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *