Iš tarptautinio chorinės muzikos konkurso „Auksinė Šalčios juosta“ sugrįžus

Dr. IRENA LAMSODIENĖ

Birželio 17 d. Lietuvos žemės ūkio ministerijos (LŽŪM) choras “Dobilas“ vyko į šventę – į tarptautinį chorų konkursą „Auksinė Šalčios juosta“ Eišiškėse, Šalčininkų raj., Kristaus žengimo į dangų bažnyčioje.

Konkursas vyko jau IX kartą. 19 kolektyvų iš Lietuvos ir Lenkijos demonstravo savo muzikinius sugebėjimus, atlikdami po tris ar keturis skirtingo stiliaus, įvairių autorių kūrinus. Kolektyvų muzikavimą vertino profesionali chorinio dirigavimo ekspertų komisija: prof. habil.dr. Elžbieta Krzeminska –komisijos pirmininkė (Lenkija), prof. habil.dr . Iwona Wišniewska – Salamon (Lenkija), doc. Rasa Gelgotienė ( Lietuva), Nadiya Povorznyk (Ukraina).

LŽŪM mišriam chorui „Dobilas“ dalyvauti festivaliuose, konkursuose ar koncertų cikluose nėra naujiena (choras įkurtas 1966 m.). Visą šį laikotarpį kolektyvas vykdė intensyvią veiklą, gali pasidžiaugti dideliu koncertų bagažu, solidžiu repertuaru, nemažas būrys meno mėgėjų ir entuziastų dainuoja 25, 30 ir daugiau metų. Tačiau kiekvienas meninis aktas net ir kolektyvo senbuviui visada kelia lengvą virpulį. Tik ryžtingas ir kruopštus bendras darbas sukuria vientisą dermę, garsų sintezę, kuri savo grožiu skaidrina žmogaus sielą, džiugina klausytojus. Todėl susitikimams su klausytojais ruošiamės labai atsakingai.

Kolektyvo meno vadovas ir nuostabus pedagogas Ignas Garla sugeba įžiebti choristų dvasioje muzikinę kibirkštį, suteikti kūriniams naują, šviežią, gyvybingą spalvinį rūbą. Šiam pasirodymui vadovas parinko taip pat įdomų, įvairiapusį repertuarą: koncerto pradžioje žaismingai senąja ispanų kalba nuskambėjusį Mateo Flecha kūrinį „Riu, riu, Chiu“, lydėjo dramatiškas Juozo Naujalio motetas „Omnes amici mei“, iškilmingas Grzegorz Gerwazy Gorczycki „Omni die dic Mariae“. Jaunatviškai ir džiugiai nuskambėjo Nijolės Sinkevičiūtės kūrinys „Žydi akmenys ir medžiai“ – stiprus kūrinys ir muzikine, ir teksto prasme.

Atliekant šią programą mums patiems atrodė, kad pavyko atskleisti kūrinių esmęn ir grožį, papasakoti kiekvieno jų istoriją, išdainuoti kartais netikėtus spalvingus, harmoninius sąskambius. Klausėme vieni kitų; ar galėjome geriau? Be abejo! Tą vėliau patvirtino ir komisijos įvertinimas. Chorui mišrių chorų kategorijoje skirta 80 balų ir “Sidabrinė Šalčios juosta” (II vieta), piniginis kuponas, kitos mielos dovanos. Viena vertus, yra kur tobulėti (ir tobulėsime!), kita vertus – yra ir kuo džiaugtis (ir džiaugiamės!). Dėkojame konkurso organizatoriams!

Vėliau, popietę, „Dobilo“ kolektyvas susiėjo draugėn: platūs suolai leido pailsėti, aptarti renginį, pasidžiaugti sėkme, palinkėti prasmingų darbų, turiningos vasaros, atsisveikinti iki repeticijų rugpjūtį vasaros stovykloje Liepojoje. Tai kas, kad nuo metų rūpesčių bąla ne vieno iš mūsų plaukai. Svarbiausia, kolektyvas nepraradęs optimizmo, noro dainuoti – balsais ir širdimi.

Tad gyvuokime ir giedokime, kad garsų skrydis suvienytų ir suartintų mus! „Reikia turėti šviesos su savimi, iš savęs, kad šviestum tamsybėse visiems ant kelio stovintiems, kad jie išvydę patys rastų šviesos savyje ir eitų savo keliu, kad nestovėtų tamsybėse.“ – M. K. Čiurlionis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *