VU chorai spalio 23 d pristatė ypatingo kūrinio premjerą – Ph. Glass ,,Songs from Liquid days”

Irma Janonytė, VU choro PRO MUSICA prezidentė

 Pirmadienį, spalio 23 d, Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje VU chorai “Virgo”, “Gaudeamus” ir “Pro Musica” kartu su Naujų idėjų kameriniu orkestru NIKO bei solistais pirmą kartą Lietuvoje atliko Philipo Glasso šešių kūrinių ciklą  „Songs from Liquid days“.

Ši premjera – ypatingas įvykis Lietuvos muzikiniame pasaulyje, nes minimalistinė muzika, kurią būtent ir atstovauja amerikiečių kompozitorius Philipas Glassas, Lietuvos mėgėjų chorų yra atliekama ne taip jau dažnai.

 Reikia pažymėti, kad net ir Europoje „Songs from Liquid days“ premjeras gali būtų suskaičiuoti ant rankų pirštų. Turbūt tai sąlygoja, kad nepaisant kūrinio grožio, jo atlikimas yra itin sudėtingas, reikalaujantis didelių pastangų visiems atlikėjams, todėl ne kiekvienas muzikos kolektyvas išdrįsta imtis šio kūrinio.

Philipas Glassas dažnai įvardijamas kaip bene garsiausias visų laikų amerikiečių kompozitorius ir neprilygstamas novatorius, per visą savo karjerą yra sukūręs daugybę įvairiausio pobūdžio kūrinių, tarp kurių operos, kūriniai teatrui, filmams ir daug daugiau. Vienas pirmųjų pasaulyje tiltus tarp klasikinės ir populiariosios muzikos nutiesęs amerikiečių menininkas turi milžinišką gerbėjų būrį visame pasaulyje, gausybė jo muzikos mylėtojų yra ir Lietuvoje, ką patvirtino ir pilnutėlė šv. Jonų bažnyčia šiame koncerte.

Verta paminėti, kad yra ir daugybė kitų šio kompozitoriaus ir šio kūrinio sąsajų su Lietuva: pats Glassas turi lietuviškų šaknų, lietuvė buvo ir jo pirmoji žmona. O viena iš šio kūrinio tekstų autorių, žymi JAV menininkė Laurie Anderson neseniai gyvai klausėsi ansamblio NIKO ir liko susižavėjusi šio kolektyvo muzikavimu.

1985 m. Philipas Glassas pradėjo naują savo muzikinę kelionę. Jis jau buvo daug pasiekęs kaip operos ir instrumentinės muzikos kompozitorius, tačiau nebuvo bandęs kurti dainų. Glassui žodžių ir muzikos santykio svarba buvo prioritetas, todėl jis kreipėsi į populiarius to meto dainininkus ir dainų autorius David Byrn,  Polą Simoną, Suzanne Vegą ir Laurie Anderson, prašydamas jų sukurti tekstus, nes buvo įsitikinęs, kad būtent jie geriausiai supras santykį  tarp žodžių ir muzikos. Taip gimė pirmasis Glasso dainų ciklas “Songs from Liquid days”, kurį sudaro 6 dalys: Changing Opinion, Lightning,  Liquid Days, Open the Kingdom, Freezing,Forgetting.

 Kūrinį sunku priskirti dainų ciklui tradicine prasme. Formalus dainų ciklas paprastai apima tik vieno autoriaus tekstus, jame laikomasi hierarchijos, kai pasakotojas pasakoja istoriją su pradžia, viduriu ir pabaiga, ir jame bent jau tam tikru mastu pasikartoja muzikiniai ir (arba) tekstiniai teminiai elementai. “Songs from Liquid days” neturi nė vieno iš šių bruožų. Kiekviena daina pasakoja atskirą istoriją, be pasikartojančių motyvų. Tačiau yra elementų, kurie darniai jungia kūrinį. Visų pirma tekstuose kalbama apie siurrealizmo ir dviprasmiškumo, meilės, gyvenimo ir nuolat kintančios mūsų pasaulio prigimties temas. Idėja, o tiksliau svajonė, atlikti šį ypatingą kūrinį kilo visų trijų VU chorų meno vadovei ir dirigentei Rasai Gelgotienei. Kaip teigia pati Rasa ,,šis Philipo Glasso kūrinys alsuoja magija ir užburia savo grožiu. Išgirdusi šio kūrinio ištraukas viename Glasso kūrybos pristatyme Niujorke prieš porą metų, aš negalėjau to pamiršti ir pradėjau svajoti apie tos muzikos atlikimą su VU chorais. Svajonę realizuoti buvo nelengva – net natas pamatyti buvo neįmanoma, kol jų neišsinuomoji už gana didelius pinigus. O ir visa atlikėjų sudėtis reikalinga tokia, kad mažos sąmatos tikėtis neverta  – scenoje, be gerai parengtų choristų, dar turi būti 15 aukščiausio lygio profesionalų. Tačiau VU kultūros centras sudarė sąlygas svajonės realizavimui, prisidėjo ir Vilniaus savivaldybės parama šiam projektui. Ir štai mes scenoje! Nors atlikimo požiūriu kompozicija yra  tikras iššūkis VU chorams, galiausiai šis  koncertas ir atlikėjams ir  žiūrovams atnešė tikrai nuostabią muzikinę patirtį.”

Štai ką po koncerto parašė “Gaudeamus” choristas, medicinos fakulteto studentas  Emilis Gaidauskas (cituojame ištrauką iš jo laiško): “… Ir visa tai tik todėl, kad ryžausi ateiti į perklausas. “Mišrus akademinis choras” “Gaudeamus”‘ui yra juokingai kuklus apibūdinimas. Bet gal ir gerai, nes jeigu žmonės suvoktų tiesą, tai prie mūsų norėtų prisijungti visas pasaulis ir tada jau kas ten žino kaip su tuo balsų balansu būtų 🙂 Glass’as  buvo viena iš mano primirštų svajonių. Pirmą kartą jį atradau  dar būdamas paauglys. Atsimenu, kai vakarais ruošdamas pamokas, visai šeimai jau miegant, leisdavau “Mad Rush”, “Koyaanisqatsi” garso takelį… Tuomet  galvojau “va čia tai kieta”. Bet tada, net ir kupinas jaunatvinio maksimalizmo, suvokiau, kad galbūt per didelis siekis yra atlikti šiuos kūrinius. Šiandien mane pasiekė suvokimas,  jog svajonės ilgis, plotis, gylis ir jokie kiti išmatavimai  nesprendžia to, išsipildys ji ar ne. Pats svarbiausias faktorius yra sąjungininkų turėjimas kelyje iki jos. Ačiū  už šiandieną. Tobulumui ribų nėra, bet faktas – šiandieną mes atlikome Glass’ą ir jis skambėjo didingai, o man buvo didelė garbė stovėti šaunių žmonių vienybėj. Aš tikiuosi, šiemet atėję žmonės pradeda suvokti, kad jie atėjo į daug daugiau, nei chorą. Emilis”


 Ph.Glass ,,Songs from liquid days ” atliko :

Vilniaus universiteto chorai “Virgo”, “Gaudeamus” ir “Pro Musica”. Meno vadovė ir dirigentė Rasa Gelgotienė. Chormeisteriai Indrė Pinkevičė, Raminta Gocentienė, Marija Juodkaitė,  Ignas Garla, Nerijus Masevičius, Deividas Kukta, Donatas Zakaras.

Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO

Fleitininkai   Giedrius Gelgotas ir Lina Baublytė

Mušamieji – Andrius Rekašius ir Sigitas Gailius

 Fortepijonas – Eglė Andrejevaitė

Fisharmonija – Vidas Pinkevičius

 Solistai: Aistė Pilibavičiūtė (sopranas) ir  Edgaras Davidovičius (tenoras) 

Dirigentas  Gediminas Gelgotas

2 thoughts on “VU chorai spalio 23 d pristatė ypatingo kūrinio premjerą – Ph. Glass ,,Songs from Liquid days”

  1. Tikrai neeilinė premjera,- garbė būti šio projekto dalyve. Tikiuosi, dar teks laimė pakartoti. Ačiū vadovams, atlikėjams ir Kultūros centrui.

  2. Tai buvo išskirtinė muzikos šventė tiek publikai, tiek ir patiems choristams. Vilniaus universiteto studentams ir alumnams choristams galimybė muzikuoti greta muzikos profesionalų jau tampa gražia tradicija ir nepaprastai įkvepiančia patirtimi, suteikianti šiai mokslo įstaigai išskirtinį aukštos kultūros puoselėtojos statusą. Ačiū meno vadovams, kad svajojate drąsiai ir suteikiate progas visapusiškai augti bei tobulėti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *