Lietuvos chorinės muzikos ambasadoriai Paryžiuje: kultūriniai mainai Prancūzijos širdyje

Lietuvos sezonas Prancūzijoje 2024 (pranc. – Saison de la Lituanie en France), rugsėjo 12 – gruodžio 12 dienomis, taps nepakartojamu, tris mėnesius Prancūzijos publiką džiuginančiu ir stebinančiu kultūriniu nuotykiu. Įspūdinga ir daugiabriaunė programa, prasidėsianti rudens pradžioje, kvies į daugiau nei 200 renginių visoje šalyje. Tai unikali proga prancūzų auditorijai atrasti Lietuvos kūrybinius perlus – kvapą gniaužiančios parodos, įstabūs koncertai, įsiminti spektakliai, įtraukiantys cirko pasirodymai ir kitos kultūrinės iniciatyvos, susijusios su trimis svarbiomis temomis: Globalios kaimynystės, Įgalintos tapatybės ir Išlaisvintos vaizduotės.

Kultūros šventėje Paryžiuje ir kituose Prancūzijos miestuose dalyvaus per 500 Lietuvos menininkų, sukursiančių nepamirštamą patirtį tiek vietos gyventojams, tiek miesto svečiams. Rugsėjo 12–14 dienomis, Lietuvos sezono Prancūzijoje metu, Paryžiaus gatves užlies lietuviškos muzikos garsai – penki Lietuvos chorai įprasmins šalies chorinę kultūrą pačioje Paryžiaus širdyje. Tai Lietuvos chorų sąjungai priklausantys: Vilniaus universiteto merginų choras „Virgo“ (vad. Rasa Gelgotienė), Varėnos kultūros centro mišrus choras „Harmonija“ (vad. Ilona Zalanskienė), Raseinių rajono kultūros centro mišrus choras „Šatrija“ (nuotr., vad. Gražvydas Jegnoras), Šilalės rajono savivaldybės kultūros centro mišrus choras „Medvėgalis“ (vad. Sandra Rimkutė-Jankuvienė). Taip pat dalyvaus Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos „Kariūnas“ ir „Carmina bellum“ jungtinis choras (vad. Linas Balandis ir Ieva Marmienė).

Kolektyvai pasirodys garsiausiose Paryžiaus koncertų erdvėse, tokiose kaip Sorbonos universitetas, „La Gaîté Lyrique“, „Théâtre de la Ville“ ir Pompidou centro prieiga.

Lietuvos sezono Prancūzijoje projektas ne tik išskirtinė galimybe pristatyti Lietuvos chorinę kultūrą tarptautinei publikai, bet ir svarbus įvykis pačių chorų istorijoje. Lietuvos chorų sąjungos prezidentė Rasa Gelgotienė pabrėžė išskirtinę renginio reikšmę: „nepaprastai džiaugiuosi, kad Lietuvos chorų sąjungos projektas sėkmingai įvykdė Lietuvos sezono Prancūzijoje atranką ir keli Lietuvos mėgėjų kolektyvai, susijungę į vieną didelį 150-ies dainininkų jungtinį chorą dainuos Prancūzijos sostinėje. Pristatysime neseniai praėjusios Lietuvos dainų šventės kūrinių programą, o Sorbonoje kartu su Sorbonos universiteto choru ir orkestru atliksime kompozitoriaus Gabrielio Fauré opusą „Cantique de Jean Racine“ (liet. – „Daina apie Žaną Rasiną“).

Chorai su dideliu atsidavimu rinkosi ir repetavo programą, kuri geriausiai atskleistų Lietuvos chorinės muzikos lobyną: „mūsų koncertinio repertuaro pagrindą sudaro praėjusio šimtmečio dainų šventės kūriniai a cappella. Šiuos kūrinius jau puikiai mokėjome, todėl mūsų tikslas buvo tobulinti emocinį muzikinės išraiškos lygmenį. Siekiame, kad prancūzų publika susipažintų su giliomis ir turtingomis Lietuvos chorinio dainavimo tradicijomis. Beje, mūsų kolektyvas ruošiasi ne tik lietuviškos chorinės kultūros pristatymui, bet ir susipažinimui su unikalia Paryžiaus kultūra. Choristai skaito knygas, žiūri filmus, domisi Paryžiaus meno galerijomis, architektūra, planuoja aplankyti žymiausius objektus,“ – pasakojo Varėnos choro „Harmonija“ vadovė Ilona Zalanskienė.

Sandra Rimkutė-Jankuvienė, Šilalės rajono savivaldybės kultūros centro mišraus choro „Medvėgalis“ vadovė teigė, kad: „labai svarbus aspektas – supažindinti prancūzų publiką su lietuvių chorine muzika, jos ypatumais, pristatyti unikalų pasaulinėje praktikoje reiškinį – Dainų šventę, kuri yra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldą, parodyti prancūzų publikai, kad Lietuva ir jos žmonės turi išsaugoję savo unikalias dainavimo tradicijas, kurių ištakos siekia tūkstantį ir daugiau metų bei ypatingos svarbos chorinio dainavimo meną. Choras „Medvėgalis“ – jaunas kolektyvas, gyvuojantis tik nuo 2017 metų, tad dalyvavimas šiame tarptautiniame projekte mums suteikia ne tik asmeninio choro augimo galimybes, bet ir prisideda prie chorinio meno vystymo bendrame kontekste. Už suteiktą galimybę ir garbę atstovauti savo kraštą esame dėkingi organizatoriams ir Šilalės rajono kultūros centrui“.

Raseinių „Šatrijos“ choro vadovas Gražvydas Jegnoras teigė, kad netrukus prasidėsiantis koncertinis turas Paryžiuje – ypatingas įvykis: „sausio mėnesį gavome Lietuvos chorų sąjungos kvietimą dalyvauti šiame renginyje, atstovauti Lietuvai ir Raseinių kraštui. Tai didelis sąjungos pasitikėjimas regiono choru ir didelis iššūkis bei atsakomybė mums. Noriu pasidžiaugti savo choristais, kurie po trumputės pauzės vėl su entuziazmu renkasi į repeticijas, tobulina Paryžiuje skambėsiančias dainas. Per vasarą choras surengė keturis koncertus Raseinių rajone, kuriuose skambėjo Dainų šventės repertuaras. Tai buvo savotiškas pasirengimas ir motyvacija rengtis koncertams Paryžiuje. Choras turėjo ir kitą iššūkį – išmokti prancūzų kompozitoriaus G. Fauré kūrinio „Cantique de Jean Racine“ tekstą prancūzų kalba. Kreipėmės pagalbos į Raseinių Šaltinio progimnazijos direktorę Vaivą Zubrickienę ir prancūzų kalbos mokytoją Liną Kutkaitienę, kurios mielai sutiko padėti. Esame dėkingi Raseinių rajono savivaldybės merui Arvydui Nekrošiui, savivaldybės tarybai ir administracijai, Raseinių rajono kultūros centrui ir direktorei Ingai Šatkauskienei už finansinę ir moralinę paramą šiai koncertinei kelionei. Jaučiame ypatingą dėmesį ir globą, kuri leidžia įgyvendinti tokio masto projektą. Šitoks rūpestis motyvuoja ir viso regiono kultūrinę veiklą“ – pabrėžė G. Jegnoras.

Lietuvos chorų pasirodymai Lietuvos sezone Prancūzijoje 2024 taps ne tik muzikos švente, bet ir proga užmegzti naujus tarpkultūrinius ryšius, kurie ateityje, tikimasi, peraugs į vaisingus bendradarbiavimo projektus. Chorų vadovai ir jų nariai nekantriai laukia unikalios galimybės pristatyti savo šalies muzikinį paveldą ir tuo pačiu metu pažinti Paryžiaus kultūrą, kuri nuo seno traukia menininkus iš viso pasaulio.

Parengė muzikologė Lukrecija Stonkutė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *