Vilniečių choras „ARTyn“ getą perkėlė į virtualią muzikinę ekskursiją


Mišrus Vilniaus miesto choras „ARTyn“ 2020-ųjų – Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos – metų pabaigą įprasmino sukūręs unikalų projektą – virtualią muzikinę ekskursiją Vilniaus geto kultūros keliais. Ji žiūrovą perkelia į virtualų šiandieninį Vilniaus senamiestį, archyvine medžiaga, choro atliekamomis žydų dainomis ir įdomiais istoriniais faktais pristatydama žydų kultūrinį gyvenimą. Ekskursija, įgarsinta lietuvių ir anglų kalbomis, pasiekiama adresu www.gete.lt.


„Pandemijos metu, kai negalime net aplankyti muziejų, virtuali erdvė mūsų chorui tapo galimybe tęsti veiklą ir kurti. Iki pirmojo karantino kartu su istorike Akvile Naudžiūniene buvome suorganizavę daug susidomėjusių sulaukusią muzikinę ekskursiją po buvusį Vilniaus getą. Netikėtai apribojus galimybes būriuotis, Lietuvos Kultūros tarybos paramos dėka, savo idėją perkėlėme į virtualią erdvę. Žydų dainų įrašai ir filmavimai bei svetainės turinio kūrimas tapo labai įdomiu patyrimu visam chorui ir kūrybinei komandai. Esame dėkingi įvairių sričių profesionalams, kurie su entuziazmu prisijungė įgyvendinant mūsų netradicinę ir, drįstu teigti, unikalią idėją. Tad kviečiu apsilankyti, pamatyti ir išgirsti!”, – ragina choro „ARTyn“ vadovė Erika Žilinskaitė.


Virtualios ekskursijos kūrėjai teigia, kad ji skirta visiems lietuviams bei užsieniečiams, besidomintiems Vilniaus miesto istorija, žydų kultūra ar chorine muzika. Buvęs Vilniaus getas nufilmuotos ir nufotografuotos 360 laipsnių kamera bei dronu, kurie leidžia tyrinėti šią erdvę įvairiais rakursais. Keliaujant ekskursijos maršrutu geto kultūrinio gyvenimo istorijų galima klausytis ar, pagal poreikį, jas perskaityti.


„Žydų tautos istorija Vilniuje paženklinta dideliais praradimais, visgi, šioje ekskursijoje mes atsigręžiame į tai, kas padėjo gyvenantiems gete protarpiais pabėgti nuo skaudžios realybės – tai teatras, muzika, literatūra.“, – sako istorikė Akvilė Naudžiūnienė.

“Projektą įgyvendinome su dideliu entuziazmu, tokio projekto choras dar nebuvo turėjęs, tad mums visiems buvo daug naujovių. Žinoma, pandemija trukdė, jautėme įtampą repetuodami, kad neužkrėstume vieni kitų, tačiau vasaros pabaigoje ir iki antrosios bangos suspėjome paruošti ekskursijai reikalingą medžiagą ir šiandien džiaugtis rezultatu. Džiaugiamės, jog bent keletą mėnesių galėjome repetuoti gyvai, tuo metu ir koncertų tikrai nemažai turėjome, tad laiką tikrai išnaudojome prasmingai. Manau, kad suvaldžius pandemiją į chorus grįšime su dar didesne jėga, juk visi išsiilgę bendravimo ir ryšių, kurie net karantino metu nenutrūksta. O šiandien galime kitokiu, virtualiu būdu pristatyti chorinę muziką, manau šią galimybe chorai Lietuvoje puikiai naudojasi paruošdami muzikinius pasirodymus, ar rengdami platesnius virtualius pasirodymus, ” -pasakoja “Artyn” vadovė Erika Žilinskaitė. 


Projektą „Vilniaus geto keliais: virtuali muzikinė ekskursija“ kūrė choro „ARTyn“ kūrybinė komanda kartu su istorikėmis Akvile Naudžiūniene ir Jurgita Verbickiene, vaizdo ir garso sprendimų profesionalais, diktoriais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *