Gegužės mėnesį Jievaro Jasinskio „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės” skambės Jeruzalėje ir Vilniuje

Šiemet, Vilniui švenčiant 700 metų jubiliejų, yra minima dar viena labai svarbi sukaktis – Izraelio valstybės 75-osios įkūrimo metinės. Tai labai reikšmingos datos, todėl siekiant įprasminti jų istorinę atmintį, šių metų gegužės mėnesį bus surengti kompozitoriaus Jievaro Jasinskio „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės” koncertai Jeruzalėje ir Šiaurės Jeruzale vadinamame Vilniuje.

„Kvietimą koncertuoti Izraelyje gavome 2021 metų rugsėjo mėnesį iš karto po premjeros LR Prezidento rūmų kieme. Tuomet Holokausto 80-mečiui skirtame koncerte dalyvavęs knygos „Tylos uždanga” autorius iš Vokietijos Jobst Bittner buvo sužavėtas Jievaro Jasinskio kūriniu ir pakvietė mus 2023 metų gegužės mėnesį atvykti į Izraelio valstybės 75-mečiui skirtą tarptautinę konferenciją „Tautų maršas” („March of the Nations”) bei jos programoje atlikti „Simfoniją iš Šiaurės Jeruzalės””, – savo mintimis dalijasi projekto idėjos autorius ir prodiuseris Tadas Daujotas.

Izraelyje koncertas įvyks gegužės 18 dieną Jeruzalės teatre, o Vilniuje lygiai po savaitės – gegužės 25 dieną šv. Kotrynos bažnyčioje. Abu koncertai bus išskirtiniai, nes tiek vieno, tiek kito renginio metu kūrinys suskambės visiškai naujai. Izraelyje skambės nauja „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės” aranžuotė skirta visam simfoniniam orkestrui ir solistams. Kūrinį atliks Jeruzalės simfoninis orkestras bei kviestiniai muzikantai iš Lietuvos ir Izraelio, dainuos žymus litvakų tenoras Rafailas Karpis. Diriguos kompozitorius Jievaras Jasinskis.

„Labai džiaugiuosi, kad turime galimybę „Simfoniją iš Šiaurės Jeruzalės” atlikti Izraelyje. Iš tiesų man didelė privilegija bendradarbiauti su Jeruzalės simfoniniu orkestru. Esu ne kartą dirigavęs savo kūrinius, tačiau žinant, jog tą reikės daryti Jeruzalėje, jaučiu malonų jaudulį, tiek dėl dirigavimo orkestrui, tiek dėl pačio fakto, kad šis mano kūrinys skambės būtent Jeruzalėje. Labai džiaugiuosi, kad tai įvyks, nes tai yra pats geriausias projekto sėkmės patvirtinimas – iš Šiaurės Jeruzalės į Jeruzalę“, – savo mintimis dalijasi kompozitorius Jievaras Jasinskis.

Analogų neturinčiame kūrinyje klasikinė muzika persipina su egzotiškomis Artimųjų Rytų melodijomis, lietuvių liaudies motyvais, klezmerio bei džiazo elementais. Tai šiuolaikiškas, bet tuo pačiu ir archajiškų muzikos atspalvių turintis projektas, kuriame didingai skamba senoviniai hebrajiški ragai šofarai, o į orkestro skambesį subtiliai įsiliejančios kanklių ir birbynės melodijos persipina su Artimųjų Rytų muzikiniais sąskambiais.   

„Daugiau kaip metus vykstantis pasiruošimas gastrolėms į Izraelį įgauna pagreitį. Iki koncerto Jeruzalės teatre liko tik du mėnesiai ir tikiuosi, kad jokių pasikeitimų daugiau nebebus. Pradžioje planavome į Izraelį vykti drauge su šv. Kristoforo kameriniu orkestru bei kviestiniais muzikantais. Deja tokio mastelio projektui negavome finansavimo. Bet ačiū Dievui, kad kaip tik tuo metu atsivėrė durys bendradarbiauti su Jeruzalės simfoniniu orkestru. Tai tarytum ženklas iš dangaus, nes jie pakeitė savo planus ir suteikė mūsų koncertui reikiamą datą, o pasirašius sutartį su jais – gastrolių biudžetas sumažėjo beveik du kartus”, – savo mintimis dalijasi projekto prodiuseris Tadas Daujotas.   

„Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės” vainikuos Izraelio valstybės 75-mečiui skirtos tarptautinės konferencijos „Tautų maršas” programą. Renginyje dalyvaus Izraelio valdžios atstovai, Holokaustą išgyvenę žydai, tarptautinių organizacijų atstovai bei kiti garbūs svečiai. Organizatoriai tiki, kad šio unikalaus kūrinio atlikimas drauge su Jeruzalės simfoniniu orkestru bei solistais iš Lietuvos ir Izraelio susilauks didelio tarptautinio dėmesio bei aukščiausiu lygmeniu reprezentuos Lietuvos kultūrą.

Praėjus vos kelioms dienoms po to kai solo partijas atliekantys instrumentalistai bei tenoras Rafailas Karpis grįš į Lietuvą, gegužės 25 dieną Šv. Kotrynos bažnyčioje nuskambės dar kitokia kūrinio aranžuotė, kurią papildys daug gausesnis lietuvių liaudies instrumentų skambesys. Drauge su klasikos muzikantais gros net 5 birbynės, lumzdelis bei 4 kanklės. Kūrinį atliks Vilniaus m. savivaldybės šv. Kristoforo kamerinis ir valstybinio ansamblio „Lietuva” orkestrai bei kviestiniai muzikantai iš Lietuvos ir Izraelio. Jungtiniam kolektyvui diriguos maestro Modestas Barkauskas. Renginys yra įtrauktas į Vilnius 700 programą.


Projektus dalinai finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė, Tautinių mažumų departamentas prie LRV, tarptautinis judėjimas prieš antisemitizmą „Gyvybės žygys”, Izraelio ambasada Lietuvoje bei privatūs rėmėjai. Dėl gastrolių į Izraelį finansavimo dar laukiama atsakymų iš keletos kultūros programas finansuojančių institucijų. Organizatoriai viliasi, kad projektus vertinantys ekspertai atsižvelgs į koncerto Jeruzalės teatre svarbą bei prisidės prie šios Lietuvos kultūrą populiarinančios iniciatyvos įgyvendinimo.

Deboros Gvazdikaitės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *