VU chorai: pirmą kartą Lietuvoje skambėjo F. Listo „Via Crucis“

Artėjant Gavėnios pabaigai, balandžio 12 d., šeštadienį, Vilniaus universiteto (VU) jungtinis choras pakvietė klausytojus į meditatyvią sakralinės muzikos kelionę – Šv. Jonų bažnyčioje pirmą kartą Lietuvoje skambėjo vengrų romantizmo genijaus Ferenco Listo liturginė oratorija „Via Crucis“.

F. Listo „Via Crucis“ arba „Kryžiaus kelias“ – tai unikalus ir gilaus dramatizmo kupinas kūrinys, susidedantis iš 14 dalių, atitinkančių Kryžiaus kelio stotis. Kiekviena jų ypatinga, turinti savitą muzikinį charakterį ir aprėpianti platų raiškos spektrą nuo tylios maldos iki dramatiškų kulminacijų, padeda apmąstyti Kristaus kančią ir pasinerti į introsprektyvius apmąstymus.

Kūrinį atliko Vilniaus universiteto chorų „Virgo“, „Gaudeamus“ ir „Pro musica“ jungtinis choras, vadovaujamas dirigentės Rasos Gelgotienės. Solines partijas atliko sopranas Aistė Pilibavičiūtė, mecosopranas Nora Petročenko, tenoras Edgaras Davidovičius ir bosas Nerijus Masevičius. Prie jų prisijungė garsus šalies vargonininkas Vidas Pinkevičius, atlikęs fisharmonijos partiją.

„Via Crucis“ – tai muzika sielos atgaivai, jungianti meditaciją ir sakralumą bei atskleidžianti Listo genialumą. Savo epochą aplenkusiomis minimalistinėmis priemonėmis kompozitorius sukūrė novatoriškas harmonijas, pasižyminčias plačia emocine raiška, ir dėmesį sutelkė į ypatingą dvasingumą, kurį išreiškė tiek grigališkomis giesmėmis, tiek Bacho stiliaus choralais, tiek romantine muzikinė kalba“, – įspūdžiais dalijosi VU chorų meno vadovė ir vyriausioji dirigentė Rasa Gelgotienė.

Tai vienas įspūdingiausių F. Listo vėlyvosios kūrybos pavyzdžių, atskleidžiantis jo gilų religingumą ir meninę brandą. Gavėnios laikotarpiu, kviečiančiu susikaupimui ir apmąstymams, šis kūrinys įgauna dar gilesnę prasmę. F. Listo muzika perteikia Kristaus kelią Prisikėlimo link su išskirtiniu dramatizmu ir gilia dvasine išraiška, o Šv. Jonų bažnyčios erdvė šiam meditatyviam potyriui suteikė ypatingą sakralinę atmosferą, leidžiančią dar stipriau išgyventi šį kūrinį.

Koncertui chorai ruošėsi ypatingai – prieš pasirodymą turėjo galimybę repetuoti su pasaulinio garso pianiste Mūza Rubackyte, nes Šv. Velykų išvakarėse, balandžio 19 d., šis kūrinys skambės istorinėje Kompjeno pilyje Prancūzijoje, kur jungtinio VU choro bus atliktas kartu su žymiąja lietuvių fortepijoninės
muzikos meistre.

Nors F. Listas garsėja virtuoziniais fortepijoniniais kūriniais, šis opusas atspindi jo vėlyvąjį gyvenimo etapą, kai jis vis labiau giliau pasinėrė į religinę muziką ir dvasinius ieškojimus. Šį kūrinį jis pradėjo rašyti 1878 m. rudenį, viešėdamas Romoje, o baigė 1879 m. vasarį Budapešte. Originale akompanimentas buvo skirtas vargonams, bet vėliau kompozitorius sukūrė versiją su fortepijonu.

Pats F. Listas svajojo, kad „Via Crucis“ būtų atliktas Romos Koliziejuje, akompanuojant milžiniškai fisharmonijai. Tačiau kūrinio atlikimo išvis nesulaukė, nes premjera įvyko tik praėjus 43 metams po kompozitoriaus mirties, 1929 m. kovo 29 d., Didįjį penktadienį, Budapešte, diriguojant Listo akademijos bažnytinės muzikos profesoriui Artūrui Harmatui.

„Via Crucis“ laikomas novatorišku kūriniu dėl savo drąsių harmonijų ir netikėtų moduliacijų, kurios pralenkia ir laužo nusistovėjusias XIX a. muzikos normas. Kai kurie muzikos istorikai kūrinį vadina tiltu
tarp romantizmo ir moderno.

Ši sakralinės muzikos premjera Lietuvoje – tai ne tik unikali galimybė išgirsti vieną labai retai atliekamų F. Listo kūrinių, bet ir muzikinė meditacija, skirta ne vien klasikinės muzikos mėgėjams, bet ir visiems, kurie Gavėnios metu ieško muzikinės patirties, skatinančios apmąstymus ir vidinį susikaupimą.

VU chorai „Gaudeamus“, „Pro musica“ ir „Virgo“ – trys išskirtiniai kolektyvai, sujungiantys skirtingus balsus ir patirtis į vieningą muzikinę bendruomenę. Kiekvienas choras turi savo unikalią istoriją ir identitetą, tačiau jų bendras tikslas – puoselėti chorinę muziką ir skleisti jos grožį tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

Akademinis mišrus choras „Gaudeamus“ yra vienas seniausių ir žymiausių Lietuvos studentų kolektyvų, įkurtas dar 1940 m. Per savo ilgą gyvavimo laikotarpį choras dalyvavo daugybėje festivalių, konkursų ir projektų, pelnė ne vieną apdovanojimą, tarp jų ir „Aukso paukštę“. Choras aktyviai koncertuoja tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, atstovaudamas VU ir Lietuvos chorinei kultūrai.

Mišrus choras „Pro musica“ (nuotr.), susibūręs 2004 m., vienija per 80 muzikos entuziastų – studentų, absolventų, VU dėstytojų ir darbuotojų ir kitų chorinės muzikos mėgėjų. Choras garsėja savo tarptautiniais projektais ir bendradarbiavimu su kitų šalių universitetais bei žymiais menininkais. „Pro musica“ repertuaras apima įvairių žanrų ir laikmečių kūrinius, nuo klasikinių iki šiuolaikinių. Kolektyvas nuolat siekia muzikinio tobulėjimo bei naujų iššūkių.

Merginų choras „Virgo“, įkurtas 1980 m., vienija apie 40 studenčių ir absolvenčių iš įvairių VU fakultetų. Choras yra pelnęs daugybę apdovanojimų tiek Lietuvoje, tiek tarptautiniuose konkursuose, įskaitant ir „Aukso paukštę“. „Virgo“ aktyviai dalyvauja įvairiuose kultūros projektuose, festivaliuose ir konkursuose, pristatydamas savo programą daugiau nei 20 šalių.

Šių trijų chorų jungtinė veikla ne tik sustiprina kiekvieno kolektyvo muzikinį potencialą, bet ir sukuria unikalią sinergiją, leidžiančią pristatyti klausytojams aukščiausio lygio chorinę muziką.

Valters Pelns nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *