“Dobilo” įspūdžiai iš tarptautinio chorų festivalio Granadoje


Vilniaus mišraus choro “Dobilas” choristai prieš savaitę grįžo iš Ispanijos, kur gegužės 4 dieną dalyvavo tarptautiniame chorų festivalyje Granadoje. Festivalio meno vadovo ir vyr. dirigento Algio Zaboro iniciatyva buvo suburti chorai iš Lietuvos ir Ispanijos darniam skambesiui ir prasmingos lietuviškos sukakties – 100 metų Dainų šventės tradicijai ‒ paminėjimui.

Iš Lietuvos festivalyje dalyvavo ne tik Žemės ūkio mišrus choras „Dobilas“ (meno vadovas ir dirigentas Ignas Garla), bet ir mišrus choras “Langas” (meno vadovė ir dirigentė Rita Kraucevičiūtė) bei Vilniaus Universiteto mišrus choras „Gaudeamus“ (meno vadovė ir dirigentė Rasa Gelgotienė), taip pat trys Ispanijos chorai: Granados chorinio dainavimo ir Granados teisės kolegijos chorai (meno vadovas ir dirigentas Pablo Guerrero) bei Madrido Cristóbal de Morales choras (meno vadovė ir dirigentė Aiblin Barítono Pérez).

2024 m. gegužės 4 d. Granados koncertų salė Auditorium Manuel de Falla buvo užpildyta gyvu choristų šurmuliu nuo pat ryto: pažintys, repeticijos, susiklausymas, paskutiniai kūrinių pakartojimai, jaudulys ir širdžių plakimas. Vakare ‒ žiūrovai, scena, orkestras ir unikali galimybė pristatyti 100 metų Dainų šventės tradiciją.

Pirmoje koncerto dalyje Lietuvos chorai atliko aštuonis kūrinius. Tai A. Martinaičio „Aušros žvaigždė“ ir E. Sirvydytės „Mano namai“ (dirigavo I. Garla), K. Daugirdo „Leliumai,…“ ir V. Kernagio „Mūsų dienos kaip šventė“ (dirigavo R. Kraucevičiūtė), G. Svilainio „Pamario dainos“ ir L. Vilkončiaus „Dėl tos dainos“ (dirigavo R. Gelgotienė) bei neoficialūs Lietuvos ir Lietuvos chorų himnai „Kur giria žaliuoja“ ir „Lietuva Brangi“. Giedant pastaruosius subtiliai ir jautriai susipynė lietuvių ir ispanų choristų balsai, diriguojant Pablo Guerrero ir Aiblin Barítono Pérez. Žiūrovų palaikymas ir plojimai patvirtino, kad lietuviškų dainų melodingumas ir atlikėjų nuoširdumas paliečia žmonių širdis ne tik Lietuvoje, bet ir saulėtoje Ispanijoje.

Antroje koncerto dalyje jungtinis lietuvių-ispanų choras kartu su festivalio orkestru ir solistais Luis María Pacetti (tenoras), José Antonio Ariza (baritonas) atliko italų kompozitoriaus Giacomo Puccini (1858-1924) muzikos perlą ‒ „Messa di Gloria“, pažymėdami 100-ąsias kompozitoriaus mirties metines. Messa di Gloria sudaro 5 dalys: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus e Benedictus ir Agnus Dei. Kaip koncerto recenzijoje rašė ispanų kritikas Jose Antonio Lacarcel būtent “Gloria dalis pasiekia nepaprastą didžiojo kompozitoriaus muzikinės koncepcijos spindesį”. Pasišventusiai dirigavo A. Zaboras. Koncerto pabaigoje festivalio vyriausiojo dirigento vedini užbaigėme koncertą tikrais jausmais persunkta „Kur giria žaliuoja“ ir lietuviškas santūrumas ištryško į džiaugsmo ašaras ir šiltus apsikabinimus.

Visų emocijų neįmanoma sutalpinti į žodžius. Net patys nustebome, kad poetinę mintį „Mūsų dienos kaip
šventė, kaip žydėjimas vyšnios“ yra įmanoma taip giliai išgyventi, išjausti ir išdainuoti; kaip dramatiškai ir stipriai gali suskambėti “Aušros žvaigždė”, skaidriai ir vėjavaikiškai – “Mano namai”, mąsliai ir svajingai – “Leliumai”…. Esame nepaprastai dėkingi savo vadovui Ignui Garlai už kantrybę, toleranciją ir atsidavimą ruošiant mus šiam nekasdieniam ir tikrai svarbiam chorui įvykiui – Puccini Messa di Gloria koncertiniam atlikimui. Esame dėkingi nuostabiems “Gaudeamus” ir “Lango” dainininkams, su kuriais buvo taip puiku susilieti muzikos energijos sraute, ir visiems dirigentams – gera buvo paklusti jų išraiškingoms rankoms įdainuojant jų ir savo jausmus. Taip pat dėkojame festivalio organizatoriui A. Zaborui už prasmingą iniciatyvą ‒ galimybę pristatyti lietuvišką chorinio dainavimo tradiciją Ispanijoje bei, žinoma, galimybę su orkestru atlikti klasikinės muzikos šedevrą – G. Puccini Messa di Gloria!.

Ypatingos padėkos festivalio organizatorius sulaukė ir iš Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komiteto narės Angelės Jakavonytės, kuri perdavė Lietuvos trispalvę, padėką ir nuoširdų palinkėjimą „Telydi jus širdžiai miela kūrybinė veikla Lietuvos labui ir nuoširdi bendrystė“.

Norėtųsi pabaigti svajone – o gal pavyktų Messa di Gloria atlikti ir Lietuvoje!?…

Parengė Vitalija Fokienė

Nuotraukoje: choras “Dobilas” po koncerto Granadoje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *